Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Recenzja Samsunga Galaxy A9 (2018)

Samsung Galaxy A9 (2018) był pierwszym na świecie smartfonem, który dostał główny aparat z czterema modułami. Gadżet charakteryzuje się dużym wyświetlaczem, a także piękną szklaną obudową. Premiera tego urządzenia miała miejsce 11 października 2018 roku. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu recenzję tego smartfona.

Wygląd i ergonomia Samsunga Galaxy A9

Obudowa Samsunga Galaxy A9 (2018) ma wyraźny prostokątny kształt z niezbyt zaokrąglonymi rogami. Dwa szklane panele są połączone aluminiową ramą, która rozszerza się na górnym i dolnym końcu. Z przodu znajduje się duży ekran z symetrycznymi wcięciami. Boczne ramki są tu minimalne. Nad wyświetlaczem znajduje się nie tylko głośnik talkback, ale także przednia kamerka i czujnik światła. Ekran pokryty jest wytrzymałym szkłem ochronnym Gorilla Glass 5.

Tylna strona wykonana jest z tego samego materiału o skośnych krawędziach. Na środku znajdują się logo firmy oraz kwadratowy skaner linii papilarnych. Na górze po lewej stronie znajduje się natomiast podłużny pionowy blok z czterema czujnikami. Pod nim znajduje się lampa błyskowa LED. Na górnej krawędzi widać slot na kartę SIM, a także dodatkowy mikrofon. Dolna krawędź dostaje maskownicę głośników multimedialnych, główny mikrofon, złącze USB Type-C oraz port słuchawkowy.

Smartfon wygląda całkiem reprezentacyjnie i elegancko. Na uwagę zasługuje obfite błyszczące wykończenie, które potęguje efekt urządzenia. Urządzenie jest dość śliskie, ale etui eliminuje ten niuans. Dostępne kolory: czarny, niebieski i różowy. Wymiary: wysokość - 162,5 mm, szerokość - 77 mm, grubość - 7,8 mm, waga - 183 g.

samsung galaxy a9

Zobacz także: Recenzja Samsunga Galaxy A10

Wyświetlacz

Galaxy A9 (2018) posiada duży 6,3-calowy ekran o proporcjach 18,5:9. Matryca Super AMOLED ma rozdzielczość 2 220 na 1 080 pikseli. Wyświetlacz pokryty jest szkłem ochronnym Gorilla Glass 5. Obecne są prawie idealne kąty widzenia, a także funkcja Always On z ciągłym wyświetlaniem ważnych informacji. Kolorystyka jest bardzo nasycona. Jednocześnie kolor czarny jest kolorem referencyjnym. Schemat kolorów można zmienić poprzez ustawienia ekranu. Dzięki skutecznym właściwościom antyrefleksyjnym i bardzo wysokiej jasności maksymalnej, wyświetlacz jest niewrażliwy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Powłoka oleofobowa również robi wrażenie. Jest jakość szczegółów i poprawiona wyrazistość obrazu.

Sprzęt i wydajność

Galaxy A9 (2018) ma ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 660, który został oparty na technologii 14nm procesu technologicznego. Posiada on rdzenie Kryo 260, które pracują z maksymalną częstotliwością do 2200MHz. Obecny jest akcelerator 3D Adreno 512. Dostępna pojemność pamięci pokładowej to 128GB lub 64GB. Ilość pamięci RAM to 8GB lub 6GB, w zależności od wersji. Obsługiwane są popularne karty microSD o pojemności do 512 GB. Urządzenie posiada system operacyjny Android 8.0. Co więcej, system operacyjny można od razu zaktualizować do Androida 9.0.

W teście AnTuTu model ten uzyskał ponad 140 tys. punktów. Te liczby są potwierdzone w rzeczywistych testach. Interfejs i wiele aplikacji działa płynnie. Spowolnienia pojawiają się przy otwieraniu "ciężkich" programów. Mogą to być na przykład nowoczesne zabawki trójwymiarowe. Jeśli ustawisz ustawienia graficzne na średnie, obraz będzie płynniejszy. Przy długotrwałym obciążeniu ogrzewanie jest odczuwalne tylko w górnym obszarze obudowy.

Łączność i dźwięk

Smartfon Samsung Galaxy A9 (2018) ma wysokiej jakości głośnik do rozmów. Głos rozmówcy jest przekazywany wyraźnie i głośno. Głośnik zewnętrzny zapewnia wyraźny dźwięk. Pod względem nasycenia dźwięku i głośności są przeciętne. Jest wsparcie dla technologii Dolby Atmos. Jest własny equalizer z różnymi presetami. Dźwięk w słuchawkach jest ponadprzeciętny. Nie tylko jest tu chip NFC (Samsung Pay), ale także wbudowane radio FM. Połączenie bezprzewodowe to Bluetooth 5.0 lub Wi-Fi.

samsung galaxy a9

Zobacz także: Recenzja Samsunga Galaxy A52s 5G

Aparat

Głównym atutem Samsunga Galaxy A9 (2018) wydaje się być aparat z czterema obiektywami. Główny 24-megapikselowy moduł o jasności 1.7 odpowiada za klasyczne fotografie, dostarczając bogatych kolorów. 10-megapikselowy teleobiektyw ma przysłonę f/2.4 i odpowiada za podwójny zoom optyczny bez utraty jakości. Jest też panoramiczna 8-megapikselowa matryca o jasności 2,4, która idealnie nadaje się do uwieczniania dużych obiektów z bliska. Czwarty 5-megapikselowy sensor głębi (przysłona f/2.2) dedykowany jest fotografii portretowej z rozmyciem tła. Dopełnieniem tej hybrydy jest lampa błyskowa LED, a także możliwość kręcenia wideo w rozdzielczości 4K. Algorytmy AI są aktywnie wykorzystywane do rozpoznawania i usuwania niedoskonałości w kadrze.

Gadżet wyposażony jest również w 24-megapikselowy aparat przedni o jasności 2.0. Funkcje oprogramowania pozwalają na rozmycie tła dla spektakularnych autoportretów. Jest mnóstwo masek i markowych emotikonów, a także tryb korekty wyglądu. Moduł ten świetnie fotografuje w dzień, ale problematyczne będzie uzyskanie dobrej jakości zdjęć wieczorem.

Bateria i autonomia

Smartfon posiada baterię o pojemności 3800 mAh. W trybie zrównoważonym telefon będzie działał bez problemów przez 1,5 dnia. Pełne naładowanie urządzenia odbywa się w 1,5-2 godziny przy pomocy dołączonego do zestawu zasilacza.

Podsumowanie

Samsunga Galaxy A9 (2018) trudno nazwać smartfonem dla każdego. Jest to produkt niszowy, skierowany do fanów fotografii wysokiej jakości. Jest duży zaawansowany wyświetlacz, a wygląd przyciąga wzrok. 

Zalety:

- Elegancka szklana obudowa
- Cztery kamery z tyłu
- Wspaniały ekran Super AMOLED
- Wysoka żywotność baterii
- Posiada NFC, skaner linii papilarnych oraz złącze Type-C

Wady:

- Niezbyt wysoki poziom wykonania
- Występują błędy oprogramowania kamery
- Cena jest dość wysoka