Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Recenzja: Samsung Galaxy A51 - godny następca A50?

 

W ostatnim roku, trzy z pięciu najlepiej sprzedających się telefonów na świecie to telefony Samsung, według Counterpoint Research, zajęły miejsca numer trzy, cztery i pięć po iPhone XR i 11. Kiedy myślisz o Samsungu, prawdopodobnie myślisz o Galaxy S lub Note - ale telefony, które sprzedawały się tak dobrze były średniej klasy Galaxy A-serii.

W porównaniu do iPhone'a SE, główną atrakcją A51 jest ekran, duży 6,5-calowy OLED. Samsung mówi, że telefon jest "niesamowity" w trzech specyfikacjach: ekran, aparat i żywotność baterii.

DOBRA ROBOTA

  • Wielki 6,5-calowy ekran OLED
  • Gniazdo słuchawkowe
  • Ładna jakość wykonania

MINUSY

  • Kamera nie jest niczym szczególnym
  • Żywotność baterii nie jest taka, jaka może być.
  • Szybkość


Galaxy A51 nie wygląda ani nie czuje się jak tani telefon. Jest duży i dobrze zbudowany. Samsung mówi, że materiał, z którego jest wykonany, nazywa się "Glasstic", co brzmi o wiele bardziej szykownie niż się wydaje. Czuje się prawie jak szkło, ale ma tylko trochę tego pustego uczucia, które można uzyskać z plastiku.

Dostarcza 128 GB pamięci wewnętrznej. Dodatkowo, można go rozszerzyć o pamięć masową microSD. Istnieje również gniazdo słuchawkowe, które jest mile widziane w każdym punkcie cenowym, ale nieco ważniejsze niż zwykle w tym jednym.

Moja ulubiona część Galaxy A51 to ekran. Jest to po prostu dobrze wykonany 6,5-calowy OLED, jasny nawet w świetle słonecznym. Jeśli szukasz zaawansowanej technologii ekranowej - na przykład kolorów, które dostosowują się do oświetlenia otoczenia, wysokiej częstotliwości odświeżania, a nawet super wysokiej rozdzielczości - poszukaj gdzie indziej. Jednak przy rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, nawet przy tej wielkości ekranu, jest ich wystarczająco dużo. Widziałem wiele małych ekranów w telefonach z systemem Android, a to nie jest jeden z nich.

Każdy telefon ma kompromisy, a taki telefon ma ich więcej niż ten za ponad 3000 zł. Więc producenci telefonów muszą wybrać swoje priorytety, a Samsung wyraźnie wybrał ekran. Biorąc pod uwagę, że jest to rzecz, na którą ludzie patrzą i wchodzą w interakcje setki razy dziennie, to dobry wybór.

Jedną z rzeczy pod ekranem jest optyczny czujnik odcisków palców. Nie jestem pewny, czy Samsung po prostu nie ma wystarczająco dużo powtórzeń z tymi czujnikami, czy co, ale to jest strasznie powolne. To może zająć nawet sekundę, aby zielona animacja pojawiła się, aby dać ci znać, że telefon jest odblokowany. Nie jest to też najdokładniejszy czujnik, zwłaszcza w bezpośrednim świetle słonecznym.


Więc ekran jest... niesamowity. Rzeczy pod ekranem nie są.


Niestety, ocena ta rozciąga się również na procesor i pamięć RAM. Większość znanych telefonów Samsung używa procesorów Qualcomm, ale to A51 używa Samsung Exynos 9611, średniotonowy układ, który nie jest do końca do zadania, aby ten telefon czuł się szczęśliwy. Ładowanie aplikacji zajmuje dużo czasu - zwłaszcza jeśli nie zostały one ostatnio otwarte, a więc nie są już aktywne w 4GB pamięci RAM.

Kiedy jesteś w przeglądarce lub aplikacji, rzeczy poruszają się w przyzwoitym tempie. Ale od czasu do czasu trudno jest wyrenderować ekran lub załadować kolejną rzecz w twoim kanale.

Jak powiedziałem, różni producenci telefonów muszą wybierać swoje priorytety w tych tańszych telefonach. Apple, na przykład, zachował taki sam iPhone 8 ciało z mniejszym ekranem i masywne ramki dla iPhone SE, ale umieścić w najszybszym dostępnym procesorze mobilnym: A13 Bionic. Samsung wybrał inaczej.


Żywotność baterii jest w porządku, ale nie do końca trafia w twierdzenie Samsunga, że jest "długotrwała". Mam trochę ponad dzień - na pewno lepiej niż mógłbym w iPhone'ie SE. Ale z komórką 4,000mAh i ekranem 1080p, byłem trochę zaskoczony, że nie czuję się dużo lepiej. W teorii, te specyfikacje powinny były dodać do czegoś znacznie bardziej imponujące, i zastanawiam się, czy być może, że procesor Exynos jest częściowo do winy.


W końcu jest system kamer, który składa się z większej ilości obiektywów niż to konieczne. Główny obiektyw posiada 48-megapikselowy przetwornik, który domyślnie wykopuje obraz 12-megapikselowy. Obrazy te, jak w przypadku praktycznie każdej kamery w dzisiejszych czasach, są wystarczająco przyzwoite przy dobrym oświetleniu. Byłem mile zaskoczony widząc dobry balans bieli, coś, czego Samsung czasami nie zauważa. Ale inna zła tendencja Samsunga do nienaturalnego unoszenia cieni wciąż się utrzymuje.

Zapewne wiesz, co się dzieje: ciężko spada w słabym świetle - gorzej niż iPhone SE, w rzeczywistości. A kiedy naprawdę przybliżymy szczegóły w A51, to mamy do czynienia z dużo większym bałaganem niż w przypadku innych kamer w smartfonie - w tym z 48 megapikselami.

 
Istnieje 12-megapikselowy aparat ultradźwiękowy i 5-megapikselowy aparat makro, z których każdy polega bardziej na zabawie niż na robieniu świetnych zdjęć. Zabawa jest dobra! Dobrze się bawiłem tymi aparatami. Jest też "5-megapikselowy" aparat głębinowy, który nie wydawał się robić nic użytecznego, przynajmniej jeśli chodzi o tryb portretowy. Wreszcie, aparat selfie ma 32 megapiksele i tworzy zdjęcia, które często wyglądają na przerobione.

Wreszcie, oprogramowanie. Samsung's One UI dostosowania na górze Android nadal zrobić za pomocą dużego ekranu telefonu ładniejszy. Ale chęć Samsunga, aby pozwolić operatorom wyrzucać swoje telefony z gównianym oprogramowaniem również trwa: mój Verizon oparty na recenzji jednostka została całkowicie zaśmiecona gier i usług, których nikt by nie chciał. Chciałbym również móc powiedzieć, że ufam, iż ten telefon będzie otrzymywać aktualizacje oprogramowania przez ponad dwa lub trzy lata.


Z trzech "niesamowitych" rzeczy, które obiecał Samsung, myślę, że Galaxy A51 uderza tylko w półtora. Ekran jest niesamowity, żywotność baterii jest dość dobra, a kamera nie robi wrażenia. Jednak zdjęcia A51 zdecydowanie wyglądają tak, jakby pochodziły z telefonu średniej klasy.

Wykonanie dobrego telefonu za mniej niż 2000 zł jest trudne, a żaden z nich nie może być niesamowity w każdej możliwej metryce. Ale chcesz, aby przynajmniej kilka części telefonu czuło się, jakby pochodziły z czegoś znacznie droższego. Z wyjątkiem ekranu, A51 nie jest wystarczająco niesamowite.